Žaluzie a rolety nejsou jedno a to samé

24.11.2022

Stínící technika je něčím, co dříve, či později ve své domácnosti využije opravdu každý. Díky ní dokážeme domácnost úplně zatemnit, nebo v místnosti vytvořit příjemné a ničím nerušené šero. Na trhu najdeme nespočet kvalitních značek, ale také různé druhy stínění, kdy každé plní trošku jinou funkci.

Nejžádanější stínidla na trhu

Pokud se zaměříme na interiér domu nebo bytu mezi nejvyužívanější stínidla patří žaluzie a rolety. Mezi nimi je rozdíl nejenom ve vzhledu, ale také co se týče funkčnosti nebo materiálu.

Žaluzie do interiéru i exteriéru

Tento, z francouzštiny vycházející název stínící techniky, nabízí hned několik možností využití. 

Původně byly žaluzie vyráběny pro zachování soukromí. Toto poslání plní i v dnešní době, kdy lze žaluzie řetízkem nebo šňůrkou odshora dolů částečně zatáhnout. Do místnosti stále proniká světlo, přitom je ale prakticky nemožné zvenku cokoliv zahlédnout. Další variantou je pak úplné zatažení žaluzií, které se nejvíce využívá ve večerních a nočních hodinách.

Žaluzie interní jsou nejčastěji vyráběny z hliníku nebo látky. Právě látka je frekventovaně využívána u vertikálních žaluzií. Zbytek materiálů pak najdeme spíše u horizontálního provedení. Externí stínidla jsou nejčastěji lamely z hliníku nebo ze dřeva.

Roleta jako stínidlo i doplněk

Dalším velmi oblíbeným stínícím prvkem je roleta. Pruh látky umístěný na okně stahující se odshora dolů. Protože jsou rolety čím dál více moderní, můžeme pořídit látky různých vzorů i materiálů. Nejedná se tak pouze o stínící techniku, ale i dekorativní ozdobu okna, která může ladit k vybavení místnosti.

Rolety cloní celou část okna, která je zatažena. Výhodou je možnost zatáhnout pouze část okenního skla. Nebo si lze vybrat rolety s alespoň částečnou propustností světla. Díky tomu tak lze mít v místnosti soukromí, zároveň ale může i nadále proudit světlo z venku.

Tradiční stínidlo z látky

Historie tohoto stínění začíná až v 18. století. Asi tak není vůbec překvapující, že neexistuje pouze jeden druh rolet. Základními a nejtypičtějšími jsou rolety látkové, kdy se látka navíjí nad hřídel nad oknem. V ložnicích jsou oblíbené zatemňovací rolety, které dokážou zatemnit celou místnost a vytvořit tak vhodné podmínky ke spánku. Lehce atypickými jsou římské rolety, jejichž látka je při vytahování skládána po obdélnících.

Roleta i žaluzie v jednom

Každý z těchto druhů zatemňovací techniky, rolety i žaluzie, má své pro a proti. Pokud stále ještě váháte, po jaké variantě sáhnout, existují také takzvané duo rolety, nebo chcete-li rolety den a noc. Ty jsou kombinací průhledných a stínících pruhů. Na první pohled tak máte pocit, že se díváte na rolety. Svojí funkčností ale spíše připomínají právě žaluzie.


Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Sháníte-li stínění oken či prosklených ploch, nemusíte chodit daleko. Screenové rolety jsou oblíbenou formou stínění, které díky své konstrukci a materiálům nabízí řadu výhod. Nejenže dokážou účinně chránit domov před slunečními paprsky či nežádoucími pohledy sousedů, zároveň však příjemně světlo propouští. Přečtěte si náš článek a zjistěte více o...

V prvním článku jsme se podívali na tři konkrétní typy vnitřního stínění, kterými jsou plisé žaluzie, látkové žaluzie DEN a NOC a posuvné panely. Pokud jste stále nerozhodnuti a pátráte po další možnosti, které by ideálně splňovaly vaše představy, pak se teď zaměříme na další skvělé varianty vnitřního stínění, které mohou být to pravé pro váš...