Kde se dají všude využít markýzy?

08.12.2022

Markýzy se mohou stát užitečným doplňkem nejen vašeho bydlení. Kde všude je lze uplatnit?

Markýza se hodí k zahrádce rodinného domu i k výkladní skříni obchodu

Markýza je prvkem, který se používá k zastínění. Běžně slouží u odpočinkových i užitkových ploch. Využití nalezne například u předzahrádek rodinných domů, zahrádek kaváren i u výkladních skříní.

Nejčastěji bývá umisťovaná jednoduše nad vchodem domu nebo nad okno. Vhodná je rovněž pro terasy či pergoly, případně i balkony. V takovém případě je ale na místě zvolit speciální balkonovou markýzu, která nabízí minimalistické konstrukční pojetí. Snadno ji proto upevníte i tam, kde nezůstává mnoho prostoru.

Markýzy představují řešení v případě, že pobyt venku ovlivňují různé vlivy počasí. Dokáží totiž chránit před nadměrným sluncem, ale uplatnění najdou i v případě mírného deště. Společnost se pak nemusí rozcházet ani tehdy, pokud počasí vyloženě nepřeje.

Tyto doplňky tak vytvářejí příjemné relaxační místo, kde můžete odpočívat, setkat se s rodinou nebo konverzovat s přáteli. Zároveň markýza pomůže zajistit útulný prostor dokonce i pro větší společnost. Zvládne totiž elegantně zastínit větší plochu.

Jejich provedení je velmi variabilní a funkčnost rozmanitá. Proto se ostatně zejména v oblasti Středomoří velmi často instalují i tzv. okenní markýzy, které nemají za cíl před slunečním žárem ulevit venku, ale napomáhají efektivně snížit teplotu uvnitř obytných místností.

Markýzy jsou elegantním a praktickým prvkem

V tuzemsku prioritou zůstává zejména využití venkovní. Díky tomu vám markýza zároveň umožní plnohodnotně využívat například zahradní kuchyni nebo prostor s grilem. Zejména venkovní kuchyně nebývá vyloženě malou investicí, je proto žádoucí snažit se vytěžit z ní co nejvíce. A v českých podmínkách mnohdy ani letní počasí vyloženě pobytu venku nepřeje. S markýzou vás ani deštivé léto nezaskočí.

Boční zahradní markýzu lze doporučit taktéž jako ochranu vašeho soukromí. Upevnit ji lze vertikálně ke sloupku nebo k fasádě budovy. Kromě vytvoření příjemného prostoru z hlediska počasí zabrání i zvědavým pohledům nejbližšího okolí.

Kromě toho představují markýzy i stylový doplněk každého domu. Přes značný rozsah zastíněné plochy si dokáží uchovat subtilní vzhled. Stínění navíc může disponovat různým tvarem, značně variabilní je taktéž škála dostupných barev a potisků.

Výrazný vzhled nachází uplatnění především u tzv. košových markýz, což je jeden z nejstarších typů. Jinak se označuje toto řešení také jako korbové. Specifické je to, že látka je vypnutá do oblouku. Markýzy jsou poměrně nápadné, čehož ale bývá využíváno v komerční sféře, jednoduše mnohým provozovnám slouží celá konstrukce i jakožto nosič reklamy.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Venkovní žaluzie nejenže chrání vaše okna a interiér před slunečním zářením a zvědavými pohledy, ale také přispívají k estetickému vzhledu vaší fasády. Pravidelné mytí a čištění těchto žaluzií je klíčové pro udržení jejich funkčnosti a vizuálního apelu. V tomto článku se podíváme na to, jak správně umýt venkovní žaluzie, aby byly nejen čisté, ale...

Pěstování vinné révy na pergole není jen atraktivním způsobem, jak vylepšit vaši zahradu, ale může být také začátkem vaší vášně pro výrobu vlastního vína. Pergola nabízí ideální podmínky pro růst a zrání hroznů, díky čemuž se stává nejen funkčním, ale i esteticky příjemným prvkem vašeho exteriéru. V tomto článku se dozvíte, jak úspěšně pěstovat...

Vlastnictví zahrady nabízí spoustu možností, jak kreativně využít volný prostor. Ať už máte malou zahrádku nebo rozlehlý pozemek, existuje mnoho způsobů, jak jej proměnit ve funkční a esteticky příjemné místo. V tomto článku prozkoumáme různé možnosti, co všechno lze na zahradě postavit, a jakým způsobem můžete svůj pozemek co nejlépe využít.