Kde se dají všude využít markýzy?

08.12.2022

Markýzy se mohou stát užitečným doplňkem nejen vašeho bydlení. Kde všude je lze uplatnit?

Markýza se hodí k zahrádce rodinného domu i k výkladní skříni obchodu

Markýza je prvkem, který se používá k zastínění. Běžně slouží u odpočinkových i užitkových ploch. Využití nalezne například u předzahrádek rodinných domů, zahrádek kaváren i u výkladních skříní.

Nejčastěji bývá umisťovaná jednoduše nad vchodem domu nebo nad okno. Vhodná je rovněž pro terasy či pergoly, případně i balkony. V takovém případě je ale na místě zvolit speciální balkonovou markýzu, která nabízí minimalistické konstrukční pojetí. Snadno ji proto upevníte i tam, kde nezůstává mnoho prostoru.

Markýzy představují řešení v případě, že pobyt venku ovlivňují různé vlivy počasí. Dokáží totiž chránit před nadměrným sluncem, ale uplatnění najdou i v případě mírného deště. Společnost se pak nemusí rozcházet ani tehdy, pokud počasí vyloženě nepřeje.

Tyto doplňky tak vytvářejí příjemné relaxační místo, kde můžete odpočívat, setkat se s rodinou nebo konverzovat s přáteli. Zároveň markýza pomůže zajistit útulný prostor dokonce i pro větší společnost. Zvládne totiž elegantně zastínit větší plochu.

Jejich provedení je velmi variabilní a funkčnost rozmanitá. Proto se ostatně zejména v oblasti Středomoří velmi často instalují i tzv. okenní markýzy, které nemají za cíl před slunečním žárem ulevit venku, ale napomáhají efektivně snížit teplotu uvnitř obytných místností.

Markýzy jsou elegantním a praktickým prvkem

V tuzemsku prioritou zůstává zejména využití venkovní. Díky tomu vám markýza zároveň umožní plnohodnotně využívat například zahradní kuchyni nebo prostor s grilem. Zejména venkovní kuchyně nebývá vyloženě malou investicí, je proto žádoucí snažit se vytěžit z ní co nejvíce. A v českých podmínkách mnohdy ani letní počasí vyloženě pobytu venku nepřeje. S markýzou vás ani deštivé léto nezaskočí.

Boční zahradní markýzu lze doporučit taktéž jako ochranu vašeho soukromí. Upevnit ji lze vertikálně ke sloupku nebo k fasádě budovy. Kromě vytvoření příjemného prostoru z hlediska počasí zabrání i zvědavým pohledům nejbližšího okolí.

Kromě toho představují markýzy i stylový doplněk každého domu. Přes značný rozsah zastíněné plochy si dokáží uchovat subtilní vzhled. Stínění navíc může disponovat různým tvarem, značně variabilní je taktéž škála dostupných barev a potisků.

Výrazný vzhled nachází uplatnění především u tzv. košových markýz, což je jeden z nejstarších typů. Jinak se označuje toto řešení také jako korbové. Specifické je to, že látka je vypnutá do oblouku. Markýzy jsou poměrně nápadné, čehož ale bývá využíváno v komerční sféře, jednoduše mnohým provozovnám slouží celá konstrukce i jakožto nosič reklamy.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Posuvné panely, inspirované tradičními japonskými stěnami, přinášejí do moderních interiérů nejen praktičnost, ale i nádech minimalistické elegance. Hezkystin.cz nabízí širokou škálu posuvných panelů, které jsou nejen krásné, ale i vysoce funkční, což z nich činí ideální řešení pro dělení prostoru v domácnostech i kancelářích. Pojďme se podívat,...

Venkovní kuchyně se stávají stále populárnějšími nejen pro jejich funkčnost, ale i pro možnost užívat si společné chvíle s rodinou a přáteli na čerstvém vzduchu. Hezkystin.cz přináší inovativní řešení pro všechny, kdo chtějí svůj domov rozšířit o atraktivní a plně funkční venkovní kuchyni. Přečtěte si, jak můžete proměnit svůj venkovní prostor v...

Skládací systémy představují inovativní a flexibilní řešení pro rozdělení prostoru ve vašem domově nebo kanceláři. Díky Hezkystin.cz můžete nyní snadno transformovat vaše prostory a přizpůsobit je vašim aktuálním potřebám. Ať už hledáte způsob, jak otevřít prostor pro společenské akce, nebo potřebujete více soukromí a oddělené pracovní...